• Home

Oświadczenie Komitetu

Oświadczenie Komitetu

Oświadczenie Komitetu Obywatelskiego po zakończeniu konsultacji w sprawie skrócenia nazwy miasta.

Jesienią 2023 roku powołaliśmy Komitet Obywatelski, który wystąpił o przeprowadzenie procedury niezbędnej do korekty nazwy naszego miasta. Jest bowiem tak, że dopiero w połowie lat 90. XX w. pojawiła się poważna refleksja nad zasadnością nazwy naszego miasta, które nie jest położone w Wielkopolsce. Działając w dobrej wierze i dla dobra naszego miasta, staraliśmy się przekonać jak największą liczbę jego mieszkańców, do naszego (nienowego przecież) pomysłu przywrócenia miastu historycznej polskiej nazwy Gorzów.

Spotkaliśmy się z wieloma środowiskami działającymi w mieście. Niezwykle pozytywny oddźwięk nasza argumentacja wywołała wśród najmłodszego pokolenia gorzowian. Poparło naszą inicjatywę wiele osób, znanych w mieście ze swoich pozytywnych dokonań. Wsparła nas zdecydowana większość gorzowskich mediów, w tym wszystkie największe i najważniejsze. W trakcie naszych działań znaleźliśmy wielu sojuszników.

Im wszystkim pragniemy wyrazić podziękowanie za zrozumienie i udzielone wsparcie.

Niestety, wyniki przeprowadzonych konsultacji, nie są satysfakcjonujące. Stało się tak za sprawą wielu osób, aktywnych zwłaszcza w mediach społecznościowych. Z nieznanych nam powodów obrali oni sobie za cel zwalczanie naszej idei. Wielu z nich posądzało nas o brak patriotyzmu poprzez rzekome odcinanie Gorzowa od Polski! W ślad za tym szło wiele inwektyw pod naszym adresem wypowiadanych i pisanych z różnych stron: „pseudogorzowianie”, „opcja niemiecka” i in. Z przykrością odbieraliśmy takie wypowiedzi płynące z ust niektórych gorzowskich polityków, od których mieliśmy prawo oczekiwać więcej niż tylko obraźliwych sformułowań. Niektórzy nasi adwersarze nakazywali nam wyprowadzenie się z Gorzowa, jeszcze inni bez końca demonizowali problem kosztów. Niektórzy uważali, że podjęty przez nas temat utrudnia zajmowanie się innymi, ważniejszymi problemami Gorzowa. Część naszych oponentów bez żadnych zahamowań oskarżała nas o działanie z niskich pobudek i zarzucała nam pogardę wobec inaczej myślących.
Jest oczywiste, że żadne z tych zarzutów nie miały nic wspólnego z prawdą. 

Tak oto, także i w naszym Gorzowie doświadczyliśmy jak w czasach postprawdy twarde fakty, które prezentowaliśmy, zwalczano za pomocą stereotypów, sentymentów i emocjonalnych fobii. Przecież, mimo że większość zagłosowała za pozostawieniem dotychczasowej nazwy, nie zmienił się ten najważniejszy fakt, że Gorzów nie leży w Wielkopolsce. Przegraliśmy my, ale nie to jest najważniejsze – przegrało nasze miasto, a zatem i nasi adwersarze. Dzisiaj, Gorzów, nasze ukochane miasto zamiast szukać otwarcia na nowe wyzwania, tkwi nadal w sentymentalnym prowincjonalizmie. Oby w przyszłości zapłatą za to nie stała się utrata lubuskiej stołeczności.

Patrząc na przebieg głosowania, a także jego rezultaty, niepokoić musi niska frekwencja. W sprawie dość prostej wypowiedziało się zaledwie ok. 7 tysięcy mieszkańców. To martwi i jest to zły prognostyk jeśli idzie o przyszłość miasta.

Wszystkim tym, którzy w trakcie dyskusji mówili, że są w mieście ważniejsze problemy od tego, który my zgłosiliśmy, a zaproponowany przez nas temat nazywali „zastępczym” mówimy: oto nadszedł Wasz czas. Teraz już nic nie będzie Wam zakłócać podejmowania i realizacji, wg Was ważniejszych spraw dla miasta, podejmujcie je czym prędzej!

Nie mamy wątpliwości, że temat korekty nazwy miasta powróci, że prędzej czy później władze miasta jednak dokonają skrócenia jego nazwy, która w obecnym brzmieniu wprowadza w błąd i nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. 

My, członkowie Komitetu Obywatelskiego, ze swej strony deklarujemy nie mniejsze niż dotychczas zaangażowanie i wytężoną pracę na rzecz naszego dobra wspólnego, na rzecz Gorzowa! 

GORZÓW, 5 września 2024 roku.

Jerzy Korolewicz
Dr hab. Dariusz A. Rymar
Henryk Maciej Woźniak